Tema Grafik den 17 oktober 2016

På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Åke Adamsson, Mårten Andersson, Hans Arnold, Oskar Bergman, Olle Bonniér, Gunnar Brusewitz, Stig Claesson Slas, Antoni Clavé, Franco Costa, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö Edelmann, Albert Engström, Johnny Friedlaender, Niclas G Thalberg, Bert Håge Häverö, Ulrica Hydman-Vallien, Lennart Jirlow, Einar Jolin, Sven Jonson, Lars Jonsson, Christina Knall, Jorgo Krallis, Wifredo Lam, André Lanskoy, Carl Larsson, Sven Lidberg, Bengt Lindström, Georgette Magritte, Palle Nielsen, Karl Gustaf KG Nilson, Lars Norrman, Pierre Olofsson, Karl Axel Pehrson, Madeleine Pyk, Elis Ryberg, Roland Svensson, Antoni Tàpies, Esaias Thorén, Théo Tobiasse, Victor Vasarely, Philip von Schantz, Ulf Wahlberg, Eduard Wiiralt och Ilon Wikland med flera.

Visning: fredag 14/10, lördag 15/10, söndag 16/10 och måndag 17/10,

  • Order by

  • 8153 ETCHING
    Berta Hansson (1910-1994), 9/30, subject: 26x16,
    Sold: SEK 800

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8225 ETCHING
    Sold: SEK 350

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8217 ETCHING
    Christina Ringsberg (b. 1938), 77/90, 43x53,
    Sold: SEK 100

    Sold den 17 oktober 2016
  • 4029 ETCHING
    Sold: SEK 14000

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8130 ETCHING
    Sold: SEK 800

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8165 ETCHING
    Folke Gullby (1912-1982), roof tops, subject: 12x17,
    Sold: SEK 500

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8030 ETCHING
    Georges Roualt, no signature, subject: 58x41,
    Sold: SEK 1300

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8152 ETCHING
    Sold: SEK 200

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8063 ETCHING
    Sold: SEK 800

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8114 ETCHING
    Sold: SEK 600

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8206 ETCHING
    Sold: SEK 150

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8113 ETCHING
    Philip von Schantz (1928-1998), 3/50, 1955, 17x22,
    Sold: SEK 800

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8209 LITOGRAPH
    Sold: SEK 600

    Sold den 17 oktober 2016
  • 7001 LITOGRAPH
    Sold: SEK 1000

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8149 LITOGRAPH
    Henryk Plociennik (b. 1933), 33/50, subject: 50x32,
    Sold: SEK 300

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8148 LITOGRAPH
    Leonor Fini (1907-1996), 5/75, subject: 50x37,
    Sold: SEK 150

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8032 LITOGRAPH
    Sold: SEK 200

    Sold den 17 oktober 2016
  • 8023 LITOGRAPH
    Sold: SEK 1100

    Sold den 17 oktober 2016